Klimatizácia, ktorej súčasťou je aj tepelné čerpadlo sa odporúča vtedy, ak plánujete prostredníctvom klimatizácie priestor aj vykurovať, nielen ochladzovať. Dnes to už býva viac menej štandardom, že klimatizačné jednotky majú aj tepelné čerpadlo a je možné ich prepnúť do reverzného chodu. To znamená, že namiesto chladenia budú priestor vykurovať.
Nezabudnite, že klimatizácia nie je kus nábytku, i keď niektoré typy tak môžu vyzerať. Na to, aby klimatizácia bola aj efektívna, je dobré ju umiestniť na vhodné miesta. Takými sú napríklad priestor na strope, na bočnej stene bezprostredne pod stropom, alebo na parapete. Aj pri použití klimatizácie na vykurovanie priestoru sú to veľmi vhodné miesta. Nezabúdajte, že v prípade klimatizácie je potrebné myslieť aj na umiestnenie vonkajšej jednotky, ktorá odvádza kondenzát. V niektorých prípadoch je možný odvod aj do kanalizácie.
Pri výbere klimatizácie zvážte aj jej hlučnosť. Je to v zásade jedno či kvôli susedom, alebo kvôli deťom vo vedľajšej izbe. V každom prípade dbajte na hlučnosť nielen vnútornej, ale i vonkajšej jednotky. Rovnako nezabudnite na kvalitný filter. Každá klimatizácia má základný prachový filter, ale niektoré klimatizácie obsahujú aj ionizátor alebo uhlíkový filter. Nakoľko nám klimatizácia nielen pomáha udržiavať správnu teplotu v miestnosti, ale v nej aj prečisťuje vzduch. Preto sú filtre v klimatizácii veľmi dôležitou súčasťou. Odstraňujú, resp. zachytávajú zápach, alebo peľ.
Neriaďte sa heslom, čím nižší výkon, tým lepšia spotreba. Pokiaľ uvažujete nad kúpou klimatizácie berte do úvahy veľkosť priestoru a potrebu chladenia, resp. kúrenia priestoru. Pokiaľ sa rozhodnete pre nižší výkon, nemusíte dosiahnuť požadovanú teplotu. Preto pri jej výbere si nechajte poradiť v špecializovaných predajniach alebo servisných centrách spoločností, ktoré sa klimatizáciou a chladením alebo kúrením zaoberajú. Priama úmera spotreby a výkonu je tu na mieste.
Vnútorná klimatizačná jednotka môže byť mobilná, nástenná, kazetová alebo podstropná, resp. podparapetná. Tá sa umiestňuje pod parapetu, kazetová sa zase inštaluje na strop, kde sa potrubie dá zakryť kazetovým stropom, resp. podhľadmi. Tie sú pomerne časté a obľúbené v kancelárskych alebo obchodných priestoroch. Do domov a bytov sa veľmi nehodia. V domácnostiach sa skôr preferujú klimatizácie umiestňované pod parapetnú dosku alebo na bočnú stenu pod strop, približne do výšky 2 – 2,5 metra, v závislosti od výšky steny. Nesprávne umiestnená klimatizácia môže spôsobiť prievan, hluk a hlavne nesprávne ochladzovanie priestoru, čo má za následok zbytočne míňanie elektrickej energie na úkor výkonu a potreby chladenia.